تبلیغات
حسن آباد فشافویه - تجمع اعتراضی برای بلاتکلیفی تملک "سلمان آباد" ری
 
حسن آباد فشافویه
معرفی شهر حسن آباد فشافویه
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد جواد
نویسندگان

جمعی از اهالی روستای "سلمان آباد"منطقه فشافویه در اعتراض به بلاتکلیفی طرح تملک این روستا که در طرح توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) قرار گرفته در محل بخشداری فشافویه تجمع کردند تا اعلام کنند که وعده هفت ساله دولت احمدی نژاد به دولت یازدهم رسید.

 روستای "سلمان آباد" نیز از توابع همین بخش، در 500 متری جنوب شرقی فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)  و در کنار اتوبان تهران - قم و روبروی شهر حسن آباد قرار دارد و به دلیل آنکه در حریم فرودگاه امام(ره) قرار داشت، اکثر منازل مسکونی آن از اهالی خریداری شده و این روستا هم اکنون تقریبا خالی از سکنه است.

مصوبه سفر اول هیئت دولت به استان تهران کامل اجرا نشده است

به گزارش خبرگزاری مهر،این موضوع به طور جدی در سفر اول هیئت دولت به استان تهران طی مصوبه ای توسط رئیس جمهور به مسئولان وقت، تأکید شد تا برای همیشه به پایان برسد ولی تا کنون تمام و به طور کامل اجرایی نشده است.

این روستا در مجاورت فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در طرح توسعه فرودگاه قرار گرفته و از سال 1387 خرید منازل مسکونی روستا توسط کارگروه متشکل از نمایندگان فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، فرمانداری و دهیار روستا شروع شده و تا پایان سال 89 بیش از 90 درصد واحدهای مسکونی روستا تحت تملک فرودگاه قرار گرفت و مابقی اراضی و املاک و منازل تا کنون بلاتکلیف باقی مانده است.

پس از تملک تعدادی از واحدهای مسکونی، همه مراکز درمانی، بهداشتی، اداری و دو باب مدرسه نیز تخلیه و تخریب شد که این خود شروع مشکلات اجتماعی و زیست محیطی برای ساکنان باقیمانده در روستا بود که به نظر می رسد، بیشتر به دلیل حضور افراد متخلف و سودجو ایجاد شد و نیازمند توجه بیشتر مسئولان امر، از جمله مدیران فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) بود.

وعده پیگیری جدی مشکلات روستای "سلمان آباد"

20 آذر 1390 معاون سیاسی انتظامی فرمانداری ری از پیگیری جدی مشکلات روستای "سلمان آباد" این شهرستان خبر داد.

علیرضا میرزا بلوچ که به همراه نماینده حوزه معاونت عمرانی فرمانداری و بخشدار فشافویه از وضعیت عمومی روستای "سلمان آباد" بازدید و با برخی از ساکنان باقی مانده دیدار و گفتگو می کرد، افزود: این مشکلات که با توجه به وقفه بوجود آمده در اجرای طرح تملک روستای "سلمان آباد" بخش فشافویه به وجود آمده، از طریق استانداری، وزارت راه و شهرسازی و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به عنوان مجری طرح به طور جدی پیگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط روستا و تخریب واحدهای مسکونی، فضای به وجود آمده، بستری مناسب برای سوء استفاده و تخلف احتمالی افراد فرصت طلب است که  باید در اجرای عملیات تملک و همچنین جمع آوری و پاکسازی محوطه روستا تسریع شود.

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری ری تصریح کرد: فعال شدن مجدد کارگروه طرح تملک روستای "سلمان آباد" برای تعیین تکلیف اراضی باقیمانده ضروری است.

وی به مردم و ساکنان حریم روستا در به خطر انداختن جان و مال خود هشدار داد و تصریح کرد: مردم باید از ظرفیتهای به وجود آمده مسکن مهر در تأمین مسکن و سرپناه استفاده کنند.


حل مشکلات اهالی روستا، وعده دغدغه ای مسئولان فرودگاه امام(ره)

تنها 9 روز بعد، در 29 آذر 1390 مسئول عملیات فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) که به نمایندگی از مدیرکل فرودگاه در جلسه شورای آموزش و پرورش بخش فشافویه شرکت کرده بود، گفت: حل مشکلات اهالی این روستا، یکی از دغدغه های اصلی مسئولان فرودگاه است.

نادر افشار افزود: برای اجرای طرح توسعه فرودگاه بین المللی امام(ره) مسائلی مانند روستای "سلمان آباد" وجود دارد که باید به طور کامل این مشکل برطرف شود و مسئولان فرودگاه امام(ره) هرگونه آمادگی برای همکاری با مسئولان برای حل مشکلات روستای "سلمان آباد" را دارند و امیدواریم این مشکل به طور کامل حل شود.

سوم بهمن 1390 نیز فرماندار شهرستان ری در بازدید از فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) تأکید کرد: با تملک روستای "سلمان آباد"، طرح توسعه این فرودگاه شتاب می گیرد.

امیر حسین باقرنژاد که در این روز به همراه معاونان فرماندار و بخشدار فشافویه با حضور مدیرکل فرودگاه و معاونان وی، موضوع تملک روستای "سلمان آباد" بخش فشافویه را بررسی کرد، با تأکید بر ضرورت فعال شدن مجدد کارگروه تملک اراضی و فراهم شدن بستر لازم برای تملک واحد های باقیمانده، تملک واحدهای عمومی روستا، به خصوص واحدهای آموزشی را برای احداث مدارس جدید در بخش فشافویه با توجه به ساختار جدید 3-3-6 و واگذاری واحدهای مسکن مهر در بخش فشافویه بسیار مؤثر و لازم  دانست.

تملک 409 واحد مسکونی، تجاری و دامداری

مدیرکل فرودگاه بین المللی امام خمینی نیز در این بازدید، با اشاره به طرح توسعه و تملک روستای "سلمان آباد" در باند جنوبی فرودگاه افزود: خوشبختانه با تلاشهایی که در مجموعه فرمانداری شهرستان ری و فرودگاه امام(ره) در قالب کارگروه طرح تملک انجام داده اند، تعداد 409 واحد با کاربری های مسکونی، تجاری و دامداری با اعتباری بالغ بر 230 میلیارد تومان تملک شده است.

مرتضی دهقان ادامه داد: با توجه به شرایط خاص روستا، با پیگیری های مستمر از وزارت راه و شهرسازی و استانداری تهران، زمینه اختصاص یافتن اعتبار برای تملک اراضی باقیمانده در داخل  بافت و اراضی کشاورزی واقع در طرح فرودگاه فراهم شده است.


تجمع اعتراضی برای  بلاتکلیفی تملک "سلمان آباد"

روزهای پایانی هفته دوم تیرماه 1392 – در صبح روز پنج شنبه هفته گذشته- جمعی از اهالی روستای "سلمان آباد" شهرستان ری در اعتراض به  بلاتکلیفی طرح تملک این روستا که در طرح توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) قرار گرفته در محل بخشداری فشافویه تجمع کردند تا اعلام کنند که وعده 8 ساله دولت احمدی نژاد به دست دولت یازدهم و کلید تدبیر حجت الاسلام دکتر روحانی رسید.

در پی این تجمع، کریم رئوف بخشدار فشافویه با دعوت معترضان به سالن جلسات بخشداری و در نشستی ضمن توجیه آنان، به توجیه معترضان پرداخته و قول پیگیری جدی مشکل آنان را داد.

تلاش برای رسیدن به وضعیت ایده آل فرودگاه به قیمت پایمال شدن حقوق مردم

نمایندگان تجمع کنندگان در حضور بخشدار فشافویه گفتند: فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در حوزه سرزمینی ری است و با توجه به تردد مسافران خارجی در این فرودگاه، تابلو و نماد کشور معرفی می شود و همه باید برای رسیدن به وضعیت ایده آل و مطلوب در این فرودگاه با توجه به استانداردهای جهانی تلاش کنند.

آنها افزودند: اما نکته مهم اینجاست که ارتقای فرودگاه امام(ره) از لحاظ وسعت و استانداردهای بین المللی، نباید به قیمت پایمال شدن حقوق مردم تمام شده و حقوق مسلمی مانند اهدای زمین معوض یا پرداخت ارزش ریالی زمینهای تملک شده، داشتن فضای آموزشی مطلوب روستاییان و شهرهای مجاور این فرودگاه بین المللی و... نادیده گرفته شود.

نمایندگان مردم معترض روستای "سلمان آباد" بیان داشتند: مدیران فرودگاه امام(ره) باید با توجه به تعلل چند ساله در تعهدات خود به مردم "سلمان آباد" و مسئولان فشافویه و حسن آباد و شهرستان ری، اقدامات لازم را برای تعیین تکلیف طرح تملک زمینها و واحدهای مسکونی این روستا در بخش فشافویه انجام دهند.

آنها ادامه دادند: جالب اینجاست که طی چهار سال گذشته، جلسات بسیاری برای رفع این مشکل تشکیل شده و هر بار نیز مسئولان فرودگاه امام(ره) آمادگی خود را برای هر گونه همکاری اعلام کرده اند ولی این آمادگی ها تاکنون تنها در حد سخنی بیش نبوده و در این میان، تعلل و دادن وعده های بی عمل مدیران فرودگاه امام خمینی(ره)، نقش پر رنگتری بر افکار عمومی خواهد نشاند.

به هرحال، با توجه به روزهای پایانی دولت دهم امید می رود که رئیس جمهور آینده بتواند قفل "عدالت واقعی و رسیدگی سریع به مشکلات" را در روستای "سلمان آباد" به نفع مردم باز کند.


منبع کلینی نیوز
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : اعتراضی، سلمان آباد، سلمان آباد ری، تجمع اعتراضی برای بلاتکلیفی تملک سلمان آباد ری،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :